Warning: Use of undefined constant slider - assumed 'slider' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home4/hajcom/public_html/rahpouyantour.ir/wp-content/themes/Rahpouyantour/header.php on line 64
رومینگ تلفن همراه

شرایط استفاده از رومینگ تلفن همراه
رومینگ، اعتباری است از توانایی یک مشتری تلفن سیار برای ارسال و دریافت تماس و داده‌ها و دسترسی به سرویس‌های دیگر هنگام سفر در بیرون از منطقه تحت پوشش شبکه خود.

سرویس رومینگ بین‌الملل برای سیم‌کارت‌ها با پیش شماره ۰۹۱۰ به‌صورت پیش فرض غیرفعال است و مالکان این سیم‌کارت‌ها می‌توانند با مراجعه به دفاتر بخش خصوصی و پرداخت ودیعه‌ با حداقل مبلغ ۲۰۰ هزار تومان نسبت به فعال‌سازی این سرویس اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، رومینگ بین‌الملل و هم‌چنین رومینگ با شبکه‌های روستایی WLL جزو سرویس‌های اپرتورهای تلفن همراه از جمله شرکت ارتباطات سیار کشور است.

رومینگ، اعتباری است از توانایی یک مشتری تلفن سیار برای ارسال و دریافت تماس و داده‌ها و دسترسی به سرویس‌های دیگر هنگام سفر در بیرون از منطقه تحت پوشش شبکه خود.

نخستین ارتباط رومینگ بین‌الملل در سال ۱۳۸۰ با کشور امارات برقرار شد و تاکنون برقراری ارتباط با ۲۶۴ اپراتور فراهم شده و این سرویس در ۱۱۰ کشور فعال است.

سرویس رومینگ با شبکه‌های روستایی هم امکان استفاده از تلفن همراه در مناطق دورافتاده و روستایی که تحت پوشش شبکه همراه اول نیست ولی در آنجا شبکه‌های روستایی WLL وجود دارد را فراهم می‌کند.

مشترکان MCI قادر به کارگیری سیم‌کارت‌های خود در بیش از هزار روستا و جاده‌های روستایی بدون پوشش با تعرفه‌های موجود و بدون پرداخت هزینه اضافی می‌شوند.

با اضافه شدن استان هرمزگان به مجموعه استان‌هایی که رومینگ همراه اول با شکبه WLL آن‌ها برقرار است، تعداد استان های دارای رومینگ به ۲۲ استان رسید.
هم‌اکنون رومینگ سیم‌کارت‌های دائمی همراه اول با شبکه WLL استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، سیستان و بلوچستان، سمنان، قزوین، فارس، لرستان، کرمانشاه، کردستان، کرمان، گیلان، گلستان، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد برقرار است.

هم‌چنین سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول در شبکه WLL یازده استان شامل استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، لرستان، فارس، مرکزی، همدان و یزد آنتن می دهد.

مشترک باید از لیست آنتن‌های موجود دریافت شده روی مانیتور گوشی عبارت IR-70 یا ۴۳۲۱ را انتخاب کرده و پس از ظاهر شدن این عبارت می‌تواند از سرویس رومینگ شبکه روستایی استفاده کند.

اما سرویس انتقال اعتبار یکی از سرویس‌های تلفن همراه است که مبلغ اعتبار را در مواقع ضروری در هر زمانی و مکانی از خانواده تلفن‌های اعتباری همراه اول دریافت و ارسال می‌کند.

برای استفاده از این سرویس می‌توان از ارسال کدهای میان‌بر استفاده کرد یا آن‌که از تلفن گویای ۴۴۴ کمک گرفت.

در روش دوم مشترک با تلفن همراه اعتباری خود با شماره ۴۴۴ تماس گرفته و با انتخاب عدد هشت وارد وارد منوی انتقال اعتبار شده و می‌تواند مراحل را طی کند؛ این سرویس برای هر بار انتقال ۴۰ تومان است.

معرفی سرویس ‎‎‎‎رومینگ بین الملل
سرویسی که به مشترکان تلفن همراه اجازه می دهدتا از سیم کارت خود با همان شماره ، در شبکه های مخابرات کشورهای طرف قرار داد نیز استفاده کنند. (سرویس رومینگ بین الملل بعنوان یک توانایی برای مشترک تلفن همراه جهت ارسال و دریافت صوت و دیتا و ‎‎‎‎دسترسی به سرویس های دیگر در زمانی که خارج ازمحدوده جغرافیایی شبکه های کشور خود می باشد تعریف شده است.)
مشترکینی که از سرویس رومینگ بین‌الملل استفاده می‌کنند، هزینه مکالمات آنها، بر اساس تعرفه‌های کشور میزبان محاسبه می‌شود. قابل ذکر است، چنانچه مشترک ایرانی، در کشوری به غیر از ایران، به برقراری تماس مبادرت ورزد، این نوع تماس، با تماس داخلی متفاوت بوده و با نرخ تماس بین‌الملل به مقصد ایران محاسبه خواهد شد.

تعرفه رومینگ بین الملل تلفن همراه

کسانی که به شهرهای مرزی ایران مسافرت می‌کنند، توجه داشته باشند که در صفحه LCD تلفن همراه‌شان IR-TCI و یا IR-MCI موجود باشد. و اگر به غیر از این دو مورد به موارد دیگری برخورد نمایند، حاکی از آن است که در حوزه سرویس اپراتور کشور همسایه قرار گرفته‌اند و کلیه مکالمات به صورت مکالمات بین‌الملل محاسبه می‌گردد. لذا به منظور جلوگیری از استفاده از رومینگ بین‌الملل و تحمیل هزینه اضافی، به روش زیر عمل نمایید:
وضعیت منوی Network گوشی تلفن همراه خود را در حالت Manual قرار داده و IR-MCI یا IR-TCI را انتخاب نمایید.
نحوه استفاده از سرویس رومینگ بین الملل
این سرویس از طرف شرکت ارتباطات سیار برای تمامی سیم کارت ها ‎‎‎‎ فعال شده که تلفن همراه مشترکین،با ورود به کشورهای طرف قرارداد ، قابل استفاده می باشد.چنانچه سیم کارت بصورت اتوماتیک ، آماده برای استفاده نشود، مشترکین می توانند با ورود به منوی گوشی تلفن همراه خود، به شرح ذیل اقدام نمایند:
Setting ,network s‎electtttion, manual, ok ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎‎
Aljawal, s‎electtt ‎‎‎‎ یا ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ Etihad, s‎electttt. ‎‎‎‎
روش شماره گیری درزمان استفاده از سرویس رومینگ بین الملل
بمنظور برقراری تماس تلفنی به مقصد ایران مشترکین می بایست قبل از شماره مورد نظر کد کشور ایران(۰۰۹۸ ) را شماره گیری نمایند.(چنانچه شماره هایی که در phone book گوشی ذخیره شده اند بدون کد ایران باشد تماس ناموفق خواهد بود.)
‎‎‎‎ ‎‎‎الف- تماس با ایران (تلفن ثابت): شماره مورد نظر، کد شهر ، ۰۰۹۸
ب- تماس با ایران (تلفن همراه): شماره همراه مورد نظر۰۰۹۸

میزان اعتبار سیم کارتهای تلفن همراه برای استفاده از سرویس رومینگ بین الملل
اعتبار: مبلغی که توسط شرکت ارتباطات سیار برای حداکثر میزان استفاده از سرویس رومینگ بین الملل، درنظر گرفته شده وچنانچه کارکرد سیم کارتی از این مبلغ تجاز نماید، شرکت ارتباطات سیار مجاز به قطع تلفن همراه می باشد.
میزان اعتبار: مشترکین تلفن همراه در هر دوره صورتحساب گیری ، مجاز به داشتن حداکثر۰۰۰/۸۰۰/۱ ریال کارکرد رومینگ می باشند. که مبلغ کارکرد، درصورتحساب دوره ، منظور خواهد شد. (با توجه به اینکه فایلهای شارژینگ رومینگ بین الملل با تاخیرارسال می گردد ممکن است مبالغ رومینگ با توجه به زمان دریافت دردو دوره صورتحسابگیری منظورگردد.)
تذکر:
– مشترکین تلفن همراه می توانند به منظور جلوگیری از قطع تلفن، به یکی از ادارات مشترکین تلفن همراه، مراجعه نموده وبا توجه به نرخهای اعلام شده نسبت به افزایش اعتبار به میزان دلخواه اقدام نمایند.
– چنانچه به هر دلیل کارکرد رومینگ سیم کارتی، از مبلغ مشخص شده ، تجاوز نماید، مشترک ملزم به پرداخت بدهی خود (به هر میزانی) خواهد بود.
– مشترکینی که از طریق سرویس SMS اخطار قطع دریافت می نمایند، می توانند بمنظور جلوگیری از قطع تلفن ، از طریق یکی از بستگان ویا نماینده خود با مراجعه به مراکز مشترکین دولتی نسبت به پرداخت بدهی اقدام نمایند.
– مشترکینی که تلفن همراه آنان بدلیل بدهی بیش از ۰۰۰/۸۰۰/۱ریال قطع گردیده می توانند جهت وصل مجدد از طریق یکی از بستگان ویا نماینده خود با مراجعه به مراکز مشترکین دولتی نسبت به پرداخت بدهی اقدام نمایند.

مشترک گرامی اطلاع از نکات ذیل شما را در استفاده بهینه از سرویس رومینگ بین الملل کمک خواهد کرد:
• فعال سازی PIN CODE سیم کارت و قفل رمز دار گوشی سو استفاده های احتمالی در صورت سرقت یا مفقودی تلفن را کاهش و در صورت خاموش نمودن تلفن همراه در مکان های شلوغ احتمال سواستفاده از تلفن را در صورت مفقودی به حداقل می رساند .
• در حفظ و نگهداری سیم کارت و گوشی خود حداکثر دقت لازم را به عمل آورده و آن را در اختیار افراد نا آشنا ، متصدی هتل و… قرار نداده و در موارد ضروری حتما” سیم کارت را از گوشی خارج نموده و نزد خود نگه دارید.
• بعد از پایان مکالمه با زدن دکمه قطع تلفن از قطع مکالمه خود اطمینان حاصل نمائید تا هزینه ناشی از عدم قطع ارتباط رامتحمل نگردید.
• چنانچه ارتباط شما به هر دلیل برقرار نگردید یا در حین انجام مکالمه ارتباط قطع شد و یا در صورت شنیدن هر پیامی ، حتما ” با رعایت بند فوق از قطع ارتباط مطمئن و سپس اقدام به تماس مجدد نمائید ، چنانچه تماس اولیه قطع نگردد برقراری ارتباط های همزمان موجب محاسبه هزینه های ناخواسته رومینگ خواهد شد.
• به مجرد شماره گیری (۰۰۹۸) هزینه های رومینگ محاسبه خواهد گردید حتی اگر این تماس بدون پاسخ یامنجر به شنیدن پیغام شبکه باشد و یا شماره گیری بصورت ناقص انجام گیرد شامل هزینه رومینگ خواهد شد.
• در صورت بر قراری ارتباط بین دو تلفن همراه ایرانی در کشور ثالث برای تلفن همراه تماس گیرنده هزینه مکالمه به صورت بین الملل و برای مخاطب هزینه تماس دریافتی مطابق با تعرفه های اعلام شده محاسبه خواهد گردید. بنابراین کاهش مدت زمان برقراری ارتباط را در کشور میزبان توصیه می نماییم.
• در صورت افزایش کارکرد تلفن همراه بیش از مبلغ ۲۰۰ دلار این شرکت مجاز به قطع تلفن همراه بوده اما بدلیل تاخیر در ارسال این اطلاعات امکان قطع دقیقا” در حد مجاز تعیین شده وجود نداشته و مسئولیت پرداخت بدهی به هر میزان تا قبل از زمان قطع بر عهده مشترک می باشد. ضمن آنکه احتمال انتقال بخشی از مبلغ کارکرد تلفن به صورتحساب دوره بعد وجود دارد.
• در صورت مفقود شدن گوشی بلافاصله مراتب را به یکی از بستگان درجه یک خود در داخل کشور اطلاع داده تا از طریق مراجعه به ادارات دولتی مشترکین نسبت به قطع آن اقدام نمایند.با توجه به وصل تلفن همراه پس از ۲۰ روز توسط این شرکت ، توصیه می گردد مالک تلفن همراه نسبت به مراجعه به اداره مربوطه و اخذ سیم کارت جدید اقدام نمایند.

رومینگ بین الملل ایرانسل

برای آنکه بتوانید از سرویس رومینگ استفاده کنید باید صورتحساب های قبلی خود را به طور کامل پرداخت کرده باشید.
• برای دریافت سیم کارت رومینگ خود، با خدمات مشترکین تماس بگیرید تا برای تحویل آن اقدام شود (از این پس سیم کارت جدید جایگزین سیم کارت فعلی شما می شود؛ بنابراین نیازی به بازگرداندن آن به ایرانسل نیست. توجه داشته باشید در انجام این جایگزینی شماره تلفن همراه شما تغییر نخواهد کرد).
• مبلغ ۲ میلیون ریال سپرده رومینگ را پرداخت نمایید. این مبلغ قابل بازگشت است. شما باید این مبلغ را به شماره حساب ۹۶/۴۴۴۴۴۰ بانک ملت به نام شرکت ایرانسل واریز نمایید. به یاد داشته باشید که شماره کدی که به هنگام رزرو سیم کارت رومینگ به شما داده می شود را روی رسید بانکی مرقوم فرمایید.
قبل از اینکه از ایران خارج شوید …
برای پیشگیری از ایجاد هرگونه مشکل احتمالی، لطفاً پیش از آغاز سفر:

مطمئن شوید که ام تی ان ایرانسل با کشور مقصد دارای توافقنامه رومینگ است.

با مراجعه به یکی از توزیع کنندگان ام تی ان ایرانسل، تماس با خدمات مشترکین و یا از طریق اینترنت (E-care)، سرویس رومینگ را برای سیم کارت خود فعال کنید.

(برای تماس با خدمات مشترکین، با شماره ۱۳۰ از تلفن همراه ایرانسل و یا ۰۹۳۵۱۳۰۰۰۰۰ از سایر خطوط تماس بگیرید. ضمناً به هنگام تماس با خدمات مشترکین، لازمست شماره سیم کارت جدید خود را ارائه نمایید.)

شروع رومینگ

سفر خوبی داشته باشید!
هنگامیکه از ایران خارج شده و به محدوده رومینگ بین المللی وارد می شوید:
• سیم کارت شما باید به طور خودکار به وضعیت رومینگ تبدیل شود. این تغییر وضعیت، حداقل ۵ دقیقه پس از روشن کردن تلفن همراهتان در کشور مقصد به طور خودکار انجام می شود.
• اگر گوشی شما به صورت خودکار قابلیت تبدیل به حالت رومینگ را نداشته باشد، سیم کارت به شما پیغام می دهد تا گوشی خود را یکبار خاموش و روشن نمایید. همچنین می توانید به صورت دستی، تبدیل به وضعیت رومینگ را با استفاده از منوی خدمات ام تی ان ایرانسل سیم کارت خود انجام دهید. نام سرویس در منوی خدمات ام تی ان ایرانسل “رومینگ” می باشد. زیر این نام دو گزینه وجود دارد که عبارتند از “شروع رومینگ” (Start Roaming) و “پایان رومینگ” (End Roaming). (این منوی دستی، از نیمه اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ فعال می شود)
پس از انتخاب “شروع رومینگ”: اگر پاسخ OK را انتخاب نمایید، پیغام “لطفاً گوشی خود را خاموش و روشن نمایید تا از رومینگ لذت ببرید” (Please Re-start your phone to enjoy Roaming) را دریافت خواهید کرد. به این ترتیب، رومینگ سیم کارت شما فعال شده است.

در هنگام سفر …

احساس تنهایی نمی کنید!
با سیم کارت رومینگ، حتی در سفر هم ارتباطتان را با خانواده و دوستان در هر جای دنیا که باشند حفظ می کنید؛ تنها کافیست دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

برقراری تماس به هنگام رومینگ:

برای تماس با یک شماره در کشوری که در آن هستید، همانند برقراری یک تماس بین شهری در ایران عمل کنید: [yes/ok] + شماره مورد نظر + کد شهر
برای تماس با یک شماره در خارج از کشوری که در آن هستید، همانند برقراری یک تماس بین المللی عمل کنید: [yes/ok] + شماره مورد نظر + کد شهر (بدون صفر) + کد کشور + کد خروجی
به طور مثال، هنگامیکه می خواهید از خارج ایران با شماره ۱۲۳۴۵۶۷۸ در تهران تماس بگیرید، اینگونه عمل کنید: [yes/ok] + 12345678 + 21 + 98 + کد خروجی برای تماس با یک شماره تلفن همراه ام تی ان ایرانسل در آن کشور، مانند برقراری تماس بین المللی در ایران (همانطور که در بالا ذکر شده) عمل کنید. یعنی شماره تلفن همراه را به عنوان شماره مورد نظر وارد کنید و فراموش نکنید که “صفر” را از ابتدای شماره تلفن حذف کنید. مثلاً برای تماس با ۰۹۳۵۱۵۵۰۴۰۰، شماره ۰۰۹۸۹۳۵۱۵۵۰۴۰۰ ۰۰۹۸۹۳۵۱۵۵۰۴۰۰ را وارد کنید.
دریافت تماس به هنگام رومینگ:
• هنگامیکه خارج از ایران هستید، درصورتیکه تمام تماسهایتان را به پیام گیر صوتی منتقل نکرده باشید، هر شخصی در ایران می تواند با شماره گیری تلفن
همراهتان با شما تماس بگیرد. (مانند مثال زیر)
• اگر شخصی از خارج از ایران بخواهد با شما در این شرایط تماس بگیرد، باید همانطور شماره گیری نماید که گویی شما در ایران هستید. (مانند مثال زیر)
۰۹۳۵۱۵۵۰۴۰۰ (اگر تماس گیرنده در ایران باشد) ۰۰۹۸۹۳۵۱۵۵۰۴۰۰ ۰۰۹۸۹۳۵۱۵۵۰۴۰۰ (اگر تماس گیرنده خارج از ایران باشد)
و پیام کوتاه به هنگام رومینگ …
هنگامیکه در خارج از کشور هستید و از سرویس رومینگ استفاده می کنید، می توانید کماکان از سرویس پیام کوتاه SMS استفاده نمایید.

پایان رومینگ
چقدر خوب که سیم کارتتان را همیشه به همراه دارید!
در پایان سفر، هنگامیکه به ایران باز می گردید:
سیم کارت شما باید بطور خودکار به وضعیت “پایان رومینگ” بازگردد؛ و یا با انتخاب گزینه “پایان رومینگ” ، پیغام ” آیا به ایران بازگشته اید؟” (Are you back in Iran?) را دریافت خواهید نمود (این منوی دستی، از نیمه اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ فعال می شود). اگر پاسخ شما به این پرسش OK باشد، پیغام “لطفاً برای خاتمه رومینگ گوشی خود را روشن و خاموش نمایید” (Please restart your phone to end Roaming) را دریافت می نمایید. بدین ترتیب، سیم کارت شما به حالت عادی بازمی گردد